تاریخچه روغن حیوانی

روغن حیوانی، یکی از قدیمی‌ترین طعم‌دهنده‌ها و چاشنی‌ها است، نوعی روغن آشپزی است که از فراورده های شیر گاو و یا گوسفند محسوب می‌شود. این روغن از کره ای که به دو طریق صنعتی یا سنتی حاصل شده است، بدست می آید. در روش سنتی، ابتدا دوغ تهیه شده از ماست را درون مشک ریخته و پس از تکان دادن مشک، کره را از دوغ جدا می‌کنند، سپس کره را درون دیگ‌های بزرگ ریخته و آن را در معرض حرارت ملایمی قرار می‌دهند. در اثر حرارت، آب کره تبخیر شده و روغن آن، که همان چربی حیوانی است، باقی می‌ماند.

تاریخچه استفاده از روغن حیوانی به حدود ۳۰۰۰ هزار قبل از میلاد مسیح و به هندوستان باز می‌گردد. در کشور‌های مختلف روغن حیوانی به شیوه‌های متفاوتی استفاده می‌شود، مثلا در اتیوپی روغن حیوانی را با ادویه‌هایی مثل زردچوبه و زنجبیل مخلوط می‌کنند و مورد مصرف قرار می‌دهند. نام روغن حیوانی بومی اتیوپی “نیتره کیبه” است. در ایران روغن حیوانی در استان کرمانشاه تولید و با سبزی‌های کوهی مزه‌دار می‌شود.

چگونه از روغن حیوانی استفاده کنیم؟

روغن حیوانی شَکِلّی در بسته‌بندی‌های کاربردی به همراه در آسان باز شو و در محافظ نگهدارنده پلاستیکی تولید می‌شود، که پس از باز شدن، در فلزی روی آن را می‌پوشاند. روغن حیوانی شَکِلّی در وزن‌های ۹۰۰ و ۴۵۰ گرمی در بسته بندی فلزی تولید می‌‌شود، همچنین با توجه به نیاز شما این محصول در وزن ۲۵۰ گرمی و با بسته بندی پِت نیز تولید و عرضه می‌شود.

روغن حیوانی باید خارج از یخچال، به دور از نور آفتاب، و در جای خشک و خنک نگهداری ‌شود. هنگام استفاده از روغن حیوانی به منظور جلوگیری از تغییر طعم و مزه، باید از قاشق چوبی یا سرامیکی خشک و تمیز استفاده کنید.

 

روغن حیوانی

وزن بسته بندی شرایط نگهداری بهترین زمان مصرف
۹۰۰گرمیقوطی فلزیدر جای خشک و خنک نگهداری شود۲۴ماه
۴۵۰گرمی
۲۵۰گرمیپت
۱۰گرمیساشت
 
درباره سالم‌ترین نوع روغن، بیشتر بخوانید
21 اردیبهشت 1401
تشخیص روغن کره حیوانی اصل از تقلبی

3 راه تشخیص روغن کره حیوانی اصل از تقلبی

اگر شما هم از مصرف کنندگان و طرفداران پروپاقرص روغن کره حیوانی هستید، حتما بارها با سولات متفاوتی در خصوص اصل بودن روغن کره مواجه شده‌اید.
6 بهمن 1400
آیا مصرف روغن کره موجب کاهش وزن می گردد؟!

آیا مصرف روغن کره موجب کاهش وزن می‌گردد!؟

از گذشته تاکنون روغن کره به عنوان یک چربی حیوانی پرخاصیت و ارزشمند شناخته می شود. هندی ها چینی ها و ایرانی ها از بزرگترین مصرف کنندگان روغن کره یا اصطلاحا روغن زرد می باشند و در طب سنتی نیز در برخی ترکیب های دارویی یا بعنوان مواد پایه برای تهیه پماد های گیاهی در درمان سوختگی یا تورم مورد استفاده قرار می گیرد. . . .
26 آبان 1400
خواص روغن حیوانی

10 خواص بی نظیر روغن حیوانی (روغن کره)

روغن حیوانی یا همان روغن کره محصولی پر خاصیت با قدمت بسیار بالا می باشد که معمولا مصرف آن در تهیه غذاهای ایرانی، هندی و بطور کلی در غذاهای جنوب شرقی آسیا و مدیترانه رایج می باشد. از عمده دلایل محبوبیت این محصول پس از گذشت سالیان طولانی، خواص شگفت انگیز روغن حیوانی، عطر و طعم بی نظیر و ذخیره سازی آسان . . .